Borderski ovčar (Border Collie)
Zelo inteligenten pes z veliko potrebo po telesni vadbi
Borderski ovčarji (Border Collie) so srednje velika pasma psov, vzrejenih posebej kot pastirski psi. Ta pasma je zelo inteligentna, izjemno živahna, atletska in zelo delovna.
Država izvora: | Velika Britanija |
Klasifikacija FCI: | Skupina 1, razdelek 1, ovčarski psi |
Značaj: | vztrajen, inteligenten, živahen, navdušen, odziven, pozoren |
Barve: | črn, bel, siv, modre lise in maroge, rjavo-črn, lila, rdeče lise in maroge, temnorjav, svetlorjav, rdečkasto-črn, kremno rumenkast, rdečkast |
Teža: | samci: 14–20 kg, samice: 12–19 kg |
Višina: | samci: 48–56 cm, samice: 46–53 cm |
Pričakovana življenjska doba: | od 10 do 17 let |
Kužki borderskega ovčarja
Ker so bili borderski ovčarji vzgojeni posebej zaradi svoje inteligence in poslušnosti, se odlikujejo pri učenju. Veljajo za najbolj inteligentno pasmo psov, zato borderski ovčarji potrebujejo umsko stimulacijo že od svoje najzgodnejše starosti. Dresiranje je odličen način za to. Kužke borderskega ovčarja je potrebno socializirati, tako z drugimi ljudmi kot z živalmi. K sreči se borderski ovčarji hitri učijo in če bodo deležni potrebnega urjenja v mladih letih, bodo pomnili vse, česar ste jih naučili, do konca njihovega življenja. Borderski ovčarji so aktivni psi, zato potrebujejo prehrano, ki bo zadovoljila vse njihove prehranske potrebe, kar je ključnega pomena za njihov razvoj. Valp Plus iz Hussejeve palete izdelkov je odlična izbira za srednje velike aktivne kužke borderskega ovčarja.
Prehrana borderskega ovčarja
Dnevne kalorijske potrebe borderskega ovčarja so precej višje kot pri večini drugih pasem psov. Ker zlahka kurijo kalorije in porabijo več energije kot nekateri drugi psi, morate svojemu borderskemu ovčarju zagotoviti prehrano z ustrezno vsebnostjo beljakovin, maščob in ogljikovih hidratov. Optimalna suha hrana iz Hussejeve linije Super Premium bo odlična temeljna prehrana za vašega stalno aktivnega borderskega ovčarja. Za prehrano brez žitaric sta najboljša izbira za vašega borderskega ovčarja Opus Ocean ali Opus Farm. Ne pozabite, da vsi psi niso enaki. Pri izbiri prehrane upoštevajte raven aktivnosti vašega psa, njegovo individualno fiziologijo in trenutno težo. Spremljajte težo vašega psa in jo po potrebi spremenite. Kadarkoli spreminjate prehrano vašega psa, mu vedno omogočite prehodno obdobje, da preprečite kakršne koli težave z njegovim prebavnim sistemom.
Podroben opis borderskega ovčarja
Borderski ovčar je srednje velika pasma psov z zmerno količino debelega kožuha, ki je v večini primerov obarvan črno-belo. Borderski ovčarji imajo sorazmerno postavo, s trdim in mišičastim telesom in atletskim videzom.
Izvor
V času Rimskega cesarstva so rimski cesarji kovali načrte za zavzetje Velike Britanije. Rimska zasedba je vplivala na skoraj vsak vidik britanskega življenja, vključno z vzrejo psov. Ko so rimske legije prinesle svojo živino s seboj, so z njo prišli tudi pastirski psi. Padec Rimskega cesarstva je odprl britanske dežele drugemu zavojevalcem – Vikingom. S seboj so pripeljali manjše, hitrejše pse, podobne špicom. Vikingi so začel pariti svoje pse s starimi rimskimi psi, kar je sčasoma pripeljalo do ustvarjanja kompaktnih in okretnih pastirskih psov, ki so danes znani kot borderski ovčarji. Borderski ovčarji so več kot sto let prevladovali v tekmovanjih ovčarskih psov na Britanskem otočju, zato so bili psi te pasme znani kot najboljši pastirski psi na svetu.
Videz
Borderski ovčarji so srednje velikih in prekriti z dvojno dlako, ki variira od hrapave do gladke in občasno ukrivljene. Čeprav obstajajo nekatere najbolj priljubljene barvne kombinacije, je lahko kožuh pri tej pasmo psov v praktično vseh barvah in vzorcih, ki se pojavljajo pri psih. Med najpogostejše barve spadajo črno-bela, črna z belo in rjavkasto, svetlorjava in bela ter rdečkasta z rjavkasto in belo. Nekateri borderski ovčarji imajo lahko celo enobarvno dlako. Ti psi imajo oči v obliki mandljev s posebej inteligentnim izrazom. Borderski ovčarji nimajo posebne barve oči – njihove oči so lahko rjave do modre ali celo raznobarvne. Tudi ušesa borderskih ovčarjev se lahko razlikujejo po obliki – nekateri psi jih imajo v celoti pokonci, drugi popolnoma povešene, spet tretji pa imajo napol dvignjena ušesa.
Vedenje
Glede značaja borderskih ovčarjev ni toliko različic, kot jih je pri njihovih barvah in vzorcih kožuha. Psi te pasme so zelo inteligentni in zelo aktivni. Kot energična in razigrana pasma, borderski ovčar ne bo dolgo ostal na enem mestu – če bo deležen premalo vadbe, lahko pričakujete nikanje, lajanje, grizenje in številne druge vedenjske težave. Ta pasma velja za hiperaktivno in mora vedno nekaj početi. Borderski ovčarji potrebujejo tako fizično kot umsko aktivnost, sicer lahko postanejo frustrirana in razdražljivi. Borderski ovčarji so zelo rutinsko usmerjeni, zato kakršna koli sprememba lahko privede do splošnega slabega vedenja.
Zahteve
Borderski ovčarji potrebujejo veliko fizični in umske stimulacije. Ker ta pasma najraje izvaja naloge in teče naokoli, morate borderskemu ovčarju vsak dan zagotavljati živahno vadbo. Kljub nekaterim genetskim boleznim, vključno z očesno anomalijo in epilepsijo, ki se pojavljajo pri tej pasmi, so borderski ovčarji precej zdrava in zelo žilava pasma. Omeniti je treba, da se zaradi svoje težnje k varovanju živali in ljudi najbolje ujemajo s starejšimi, dobro vzgojenimi otroki.
Vsakdanja nega
Borderski ovčarji imajo dve vrsti kožuha. Poleg grobe, srednje dolge in košata dlaka ter gladka, a krajša in hrapava dlaka. Obe vrsti sta vodoodporni in gosti ter zahtevata enako nego enkrat ali dvakrat na teden, da se dlaka ne zapleta in da odstranite vso umazanijo. V obdobju izpadanja dlak je krtačenje potrebno vsak dan. Po potrebi pristrizite nohte vašega psa. Svojega borderskega ovčarja kopajte poredko, predvsem če se pes umaže ali smrdi. Pogosto kopanje lahko odstrani naravna olja s kožuha borderskega ovčarja, zaradi česar lahko izgubi svoje lastnosti odbijanja vodo.